Ludzkie emocje :  jak powstają? Dlaczego? Co ma na nie wpływ? Często wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy istnieje stała reguła, sposób czy metoda, która pomogłaby w zrozumieniu ludzkich emocji? Zapewne nie. Nie ma jednaj stałej reguły. Jednak istnieje wiele aspektów mających na to wpływ. Mają one podłoże zarówno psychologiczne jak i biologiczne, zarówno genetyczne jak i filozoficzne, zarówno antropologiczne jak i socjologiczne czy historyczne. Każde z tych podstaw  ma swój indywidualny wpływ na ludzkie emocje na ich rodzaj, nasilenie, czy powody powodujące takowe. Jak je rozróżnić, zrozumieć?

Na rynku można znaleźć wiele książek, artykułów, wykładów czy filmów które pomagają nam w zrozumieniu ludzkich emocji oraz wszystkich czynników wpływających na ich   powstawanie, panowanie nad nimi czy też ich zrozumienie. Jednym z takich dzieł jest książka pt. „ Zrozumieć emocje” autorstwa Keith Oatley oraz Jennifer M. Jenkins, która w bardzo ciekawy sposób  opisuje  zarówno same emocje  jaki i ich podłoże. W książce możemy znaleźć   opisane emocje z bardzo różnych perspektyw. Jak już wcześniej wspomniałam od perspektyw psychologicznych czy biologicznych jak i tych które drzemią w człowieku  od praprzodków.  Oatley i Jenkis  w swoim dziele  odwołują się również do różnych filozofii względem emocji. Wszystkie te czynniki doskonale wpływają na pojęcie opisywanych przez autorów emocji, ponieważ są kontrastowane na różnych płaszczyznach i opisane w różny sposób.

 Książka  wzbogacona jest w ilustracje wizualizujące w pewien sposób opisywany problem co dodatkowo wpływa na wyobraźnie czytelnika i pozwala lepiej zrozumieć poruszaną przez autorów sprawę. Książka pisana jest łatwym, przyjemnym do czytania językiem, oraz ma wiele odwołań do innych dzieł  co doskonale przyczynia się i ułatwia zagłębienie się w dany problem. 

 

Tę książkę poleciłabym osobom, które są zainteresowane tematem emocji, które ciekawią się przyczyną emocji, ale także ich skutkami. Po przeczytaniu jej, z pewnością dowiemy się wiele ciekawych, nowych rzeczy, z których będziemy mogli skorzystać w życiu. Dzięki niej, z łatwością będziemy mogli odpowiedzieć na zadane przeze mnie we wstępie pytania.

Na podstawie:

„ Zrozumieć emocje”
Keith Oatley oraz Jennifer M. Jenkins, (2016)

Autor: Aleksandra Kasprzyk